19. 6. 2021

I. kolo ligy juniorů ve vzpírání družstev –  skupina B

Havířov

V sobotu, 19. 6. 2021, se na naší vzpěračské hale konalo 1. kolo ligy ve vzpírání juniorů skupiny „B“, ve kterém se utkala pouze čtyři družstva, včetně toho našeho. Naši skončili nakonec druzí se ziskem 1233,7273 Sinclairových bodů za klubem z Horní Suché, které dosáhlo na celkových 1442,0650 Sinclairových bodů. Bronzovým místem se mohl tentokrát pochválit Třinec, který dosáhl na celkových 1151,4703 Sinclairových bodů, a nakonec na čtvrtou příčku se dostala Ostrava s celkovými 893,1994 Sinclairovými body. Nejlepšího výsledku dosáhl František Polák, který v soutěži překonal v HK do 61 kg tři národní rekordy ve věkových kategoriích juniorů do 20 let a mužů (v trhu 108 kg, v nadhozu 136 kg a ve dvojboji 244 kg). Přes 300 Sinclairových bodů se dostal Polák 354,6052 Sb., Alexandr Džobák 317,4330 Sb. a Patrik Buchta 317,2520 Sb. Všichni tři reprezentují SKV OZ Horní Suchá. Průměrný výkon na závodníka byl 236 Sb. Všechna čtyři družstva nastoupila v pěti závodnicích.

29. – 30. 5. 2021

43. Mistrovství ČR ve vzpírání MASTERS

Brno

Národní šampionát vzpěračských veteránů se tentokrát uskutečnil v Brně. Soutěžilo 16 vzpěraček z osmi oddílů a 51 vzpěračů z dvaceti dvou oddílů. Na závodech startovalo tím pádem celkových 71 vzpěračů a vzpěraček. Je to méně než v posledních ročnících, avšak vzhledem k současným omezením to není zase tak špatné. Důkaz, že vzpěračští veteráni neopouštějí svůj sport ani v pokročilejším věku. Zde máme na mysli závodníky nad 35 let a všechna děvčata, která přišla změřit věk svým výkonem. V průběhu týdne probíhalo virtuální mistrovství světa MASTERS (Meziboří), přesto většina účastníků této soutěže neváhala a nastoupila v Brně na start.

Muži

Padl národní rekord s hodnotou 84 kg v trhu (2. pokus) v kategorii MUŽI M4 –81 kg v podání našeho vzpěrače a manažera klubu Dalibora Klimši.

Ženy

Naše Lenka Kenisová byla na závodech nejstarší ženou s trhem vyšším, než je její tělesná hmotnost 1983/63,5/75 kg. Nasbírat přes 200 Sinclairových bodů se tentokrát podařilo třem soutěžícím ženám, naší Lence Kenisové, Julii Švecové a Marii Orságové.

24. – 25. 4. 2021

I. kolo I. ligy mužů a žen

Havířov

Muži

Soutěže se zůčastnilo celkem 5 družstev (SKV Baník Havířov, SKV OZ H. Suchá, SKV Bonatrans Bohumín, TAK Hellas Brno, S. M. Ostrava), bohužel klub SKV Sokolov se ze soutěže omluvil.

Za náš klub SKV Baník Havířov startovalo 6 reprezentantů Brezina Nikolas (291,9321 Sb.), Krywult Patrik (357,6625 Sb.), Kučera Kamil (396,3035 Sb.), Samko Karol (364,2647 Sb.), Mička Michal (304,3626 Sb.) a Czakan Martin (308,9058 Sb.).

Celkově zvítězilo družstvo SKV OZ Horní Suchá se ziskem 1809,7783 Sb., za ním na druhém místě se umístilo družstvo SKV Bonatras Bohumín se ziskem 1734,0524 Sb. a nakonec naše družstvo SKV Baník Havířov se ziskem 1731,4991 Sb. Zajímavostí je, že rozdíl mezi námi a druhým Bohumínem byl pouhých 2,5 Sb.

Výkony jednotlivých závodníků se značně lišily. V soutěži se vystřídalo celkově 30 závodníků, přičemž na jejich výkony potřebovali více než pět hodin času. Bohužel na mnohých soutěžících byl znát značný více jak půlroční výpadek bez soutěžení, kdy jejich výsledky nepřesáhly 300 Sb. Tak jako první letošní Havířovská soutěž MASTERS, tak i tato soutěž proběhla za přísných hygienických podmínek (např. každý kdo se soutěže zúčastnil (soutěžící, rozhodčí, realizační tým atp.) se musel prokázat negativním PCR testem) a bez diváků.

Ženy

Soutěžní víkend v Havířově pokračoval 1. kolem I. ligy žen. V Soutěžním řádu vyšla změna posvěcená loňskou Valnou hromadou zvýšením počtu členek družstva ze čtyř na pět soutěžících se čtyřmi započítanými nejlepšími výsledky, která zde měla premiéru. Na účast rezignoval několikanásobný mistr České republiky družstvo Sokol Nový Hrozenkov, které uvidíme na startu ve II. lize. Podle očekávání zvítězil favorit „A“ družstvo TAK Hellas Brno 918,3982 Sb. s náskokem 40 Sb. nad Bohemians Praha (877,9457 Sb.) a svým „B“ družstvem 798,5481 Sb. Čtvrté místo překvapivě vybojovalo družstvo KS FIT GYM Havířov (784,6292 Sb.) posílené o bývalou reprezentantku Lenku Kenisovou. Páté místo přísluší Sokolu Moravská Ostrava 746,8088 SB. SPČ Olomouc je šesté 723,8059 Sb. a na sedmém místě skončil SKV Bonatrans Bohumín 718,5180 Sb.

V průběhu soutěže bylo překonáno 27 národních rekordů (W+W20 bez záruky). V kategorii W/76 kg Michaela Skleničková (BOH) dokázala zúročit sportovní formu z mistrovství Evropy rekordními rekordy 111 a 114 kg v nadhozu, 200 a 203 kg ve dvojboji. V historických tabulkách se posunula na 6. místo v pořadí závodnic na Sb. a na 4. místo v klubu 200 kg ve dvojboji. V kategorii W20/64 kg Marie Kubíková (OST) vytvořila rekord v nadhozu 87 kg a ve dvojboji 158 kg. Dalších devět rekordů ve „dvacítce“ překonala Pavla Jadrníčková (ZDB) v trhu 48, 51 a 53 kg, v nadhozu 60, 65 a 70 kg, ve dvojboji 113, 118 a 123 kg. Další rekordy patří do Masters. V kategorii W30/81 kg Sylvie Staňková (SBO) vytvořila rekord v trhu výkonem 60 kg. Julie Švecová (BOH) W35/71 kg trh 84 kg, Lenka Kenisová (FGH) v nadhozu 96 kg a ve dvojboji 171 kg. Petra Klimparová (OST) se po roce vrátila k čince se sedmi rekordy v W45/55 kg v trhu 47, 50 a 52 kg, v nadhozu 57 a 60 kg, ve dvojboji 109 a 112 kg.

Nahoře zleva: Dalibor Klimša (manažer klubu), Laura Lozová, Zuzana Šrámková, Lenka Kenisová, Krška (trenér klubu). Dole zleva: Martina Chromá, Lucia Kršková.

27. 2. 2021

I. kolo ligy masters a VI. ročníku memoriálu Ing. Jaroslava Pešáta

Havířov

V sobotu 27. 2. se v naší vzpěračské hale v Havířově, za přísných hygienických opatření, konal 23. ročník ligy MASTERS a VI. ročník memoriálu Ing. Jaroslava Pešáta. Účast na soutěži byla bohužel omezena z důvodu pokračující pandemie covidu-19, z Čech přijelo pouze družstvo Barbell Club Praha, moravské kluby reprezentovaly družstva z Holešova, Nového Hrozenkova, Havířova, Bohumína (CWG) a Ostravy. Ze zřejmých důvodů se turnaje nemohla zúčastnit slovenská družstva. Doufejme, že 2. kolo, které je plánované na 26. 6. do Brna se uskuteční v příznivější atmosféře, za přítomnosti širšího startovního pole a bude opět mezinárodní. Soutěž byla rozdělena do dvou skupin. První skupina byla zajímavě dělena na start žen a mužů, kdy každá z těchto podskupin na svém typu osy činky zvlášť trhala a zvlášť nadhazovala.

Celkem se na startu prezentovalo osm týmů ze šesti oddílů a klubů. Domácí Havířov a Holešov postavili po dvou týmech. Celkem 28 závodníků, z toho ve smíšených týmech 5 žen. Zvítězilo družstvo Holešova „A“ s 890,0595 Sb. před Ostravou 840,2251 Sb. a Novým Hrozenkovem 823,6145 Sb. V hodnocení VI. ročníku Memoriálu Ing. Jaroslava Pašáta zvítězil Karel Prohl s relativem 127,560 kg před Antonínem Magdolenem 121,420 kg a Jaroslav Thérem 104,560 kg. Marie Orságová (SNH) v kategorii W65/81 kg vytvořila osm národních rekordů, v trhu 40 a 45 kg, v nadhozu 60, 63 a 65 kg, ve dvojboji 105, 108 a 110 kg. Jan Vician (HAV) v kategorii M65/96 kg v trhu výkonem 61 kg. V hodnocení na Sinclairův koeficient byli nejlepší Anton Magdolen (OST) 357,3144 Sb. a v ženách Lenka Kenisová (SNH) 251,5011 Sb. Děkujeme funkcionářskému týmu Baníku Havířov za vynikající práci.